אלימות במשפחה

 

משפחה שאמורה להיות המסגרת הבטוחה ביותר לכל בן אנוש, עלולה להתאפיין ביחסים אלימים. אלימות במשפחה היא לצערנו תופעה נפוצה ומחקרים מצביעים על כך שאחרי הצבא והמשטרה, המשפחה היא המבנה החברתי עם פוטנציאל האלימות הגבוה ביותר. אלימות במשפחה חוצה רבדים חברתיים ומצויה בקרב משפחות מהשכבות המבוססות והמשכילות באופן דומה למשפחות משכבות חלשות.

אלימות במשפחה מוגדרת ככל סוג התעללות פיזית, נפשית או מינית של בן משפחה אחד בבן משפחה אחר. היא מהווה פעמים רבות עילה לתביעת גירושין אולם ידוע גם כי משפחות רבות מסוות את האלימות המתרחשת בין כתלי בתיהן ואף קרבנות העבירה משתפים פעולה עם ההסתרה הזאת. גם כשמתגרשים חשוב לדעת כמה מושגים בסיסיים.

 


סוגים של אלימות משפחתית
אלימות כלכלית- שליטה מוחלטת של אחד מבני הזוג במשאבים הכספיים וקבלת החלטות בלעדית בכל החלטה כספית יוצרות תלות מוחלטת בו ברמה יומיומית. לרוב מתרחשת כלפי נשים.

אלימות מינית- כפייה של יחסים מיניים בכל רמה (עד אונס). לרוב מתרחשת על ידי הגברים אך לא באופן בלעדי. ישנה אלימות מינית גם בין אחים.

אלימות פיזית-כל פגיעה גופנית מהשלכת חפץ על הקורבן דרך סטירה או דחיפה ועד תקיפה פיזית. במקרים הקיצוניים יכול להתרחש רצח בתוך המשפחה.

אלימות נפשית- רומסת את נפשו של הקורבן וקשה מנשוא לא פחות מאלימות פיזית. מדובר בהשפלה מילולית, הטלת איומים ואימה מצד אחד מבני המשפחה על אחר.

אין להקל בדבר אלימות נפשית
קשה מאוד לקרבנות אלימות לצאת כנגד בני המשפחה האלימים גם כשמדובר באלימות פיזית או מינית. כשמדובר באלימות נפשית בלבד, יש אנשים שמתייחסים לכך בביטול או בזלזול. אולם, חשוב להבין כי הצלפות מילוליות, קללות, השפלה והקטנת האחר באמצעים מילוליים, משאירים צלקות עמוקות לטווח ארוך. תחושת הפגיעה הנפשית עלולה לגרום לדיכאון, לתחושה של ביטול העצמי ולחוסר תפקוד.

מניעה של אלימות במשפחה
בני זוג אלימים פעמים רבות מגלים את הפן האלים באישיותם רק אחרי הנישואים. יחד עם זה, חשוב מאוד לקרבן האלימות לא לחכות לפעם הבאה וזאת המניעה הטובה ביותר, ולכן היא גם באחריותו. אם ראית ניצוץ של אלימות בהתנהגותו של בן זוגך כלפייך, אל לך לחכות לפעם הבאה, כי זו עלולה להיות אלימה יותר. 

נשים שחוות אלימות מצד בני זוגן יכולות לפנות למקלטים לנשים מוכות. בנוסף, החוק למניעת אלימות במשפחה מאפשר לקרבן דבר אלימות משפחתית להוציא צו הרחקה לבן המשפחה האלים ולתת צו הגנה לקרבן. לעתים נדירות מכירים בני המשפחה האלימים בכך שהם אלימים ופונים לטיפול. הצלחה של הטיפול תמנע אלימות מתמשכת במשפחה.

אישה מוכה
אישה אשר סובלת אלימות פיזית מצד בן-זוגה. היא יכולה להיות בכל גיל, השכלה, מקצוע או מצב כלכלי ועשויה לגור בשכונת מצוקה או בשכונת פאר. קשה לדעת מיהי אישה מוכה בסביבה שלנו בגלל ההסתרה והבושה המתלווים לאלימות במשפחה. אם את אישה מוכה, האחריות לחייך היא בידייך. פני עוד היום לאחד מגורמי העזרה לנשים או למרכז לנשים מוכות.


הגשת תלונה במשטרה
אם אתם קרבנות של אלימות במשפחה, גשו והגישו תלונה במשטרה. אל תאמינו לבני המשפחה האלימים כלפיכם שזו הייתה הפעם האחרונה ושזה לא יקרה שוב. הם לא יכולים להבטיח זאת ואתם עלולים לסבול מאלימות חוזרת ואולי אף בעוצמה גבוהה יותר.

אם הגעתם למצב בו אתם חוזרים בכם מהגשת תלונה, עשו זאת רק בתנאי למעורבות של גורמים טיפוליים אשר יבטיחו לכם חיים שלווים בנפש וגוף שלמים.

פיצויים לקרבן אלימות משפחתית
נכון שאין פיצוי כספי שיכול להעלים לחלוטין צלקות של קרבן אלימות. יחד עם זאת, מגיעים לקרבן העבירה פיצויים בשל אלימות במשפחה, אשר יכולים להיתבע בשני אופנים:

1. תביעת נזיקין אזרחית הבאה לאחר הרשעה פלילית.
2. תביעת פיצויים אזרחית שאינה קשורה להליך פלילי ולכן מבחינה משפטית היא מורכבת יותר משום שיש צורך בהוכחת האלימות ונזקיה.

תגובות לכתבה
Basiclow145
mom145
mishpati160
tfoza160
claly124