בתי דין רבניים | בתי משפט לענייני משפחה | מירוץ סמכויות

 

ההחלטה להתגרש, קשה ככל שתהיה, צריכה להיעשות בחוכמה ותוך ליווי ויעוץ משפטי חכם אשר יגן על האינטרסים שלכם כדי שתצאו מהתהליך באופן שלא יחליש אתכם מבחינה כלכלית ורגשית. העולם המשפטי שרובנו לא מבינים בו דבר גורם לנו לעתים לטעות ולפעול כנגד עצמנו. עקרונית, תביעה לגירושין נעשית בבית דין רבני או בבית דין לענייני משפחה.

במאמר הזה ננסה להסביר חלק מהמושגים שהם חלק מעולם זה. הידע יקנה לכם כוח וביטחון בתהליך, כשאתם מתגרשים.

מהו בית דין רבני
בתי הדין הרבניים הם חלק ממערכת המשפט הישראלית. הם נסמכים על המשפט העברי ועל ההלכה היהודית ופועלים לצד בתי דין של דתות אחרות בארץ. על פי החוק הישראלי, לבית הדין הרבני סמכות שיפוט בלעדית בנושאים של גירושין ונישואין של יהודים וסמכות גם בנושאי אישות אחרים לצד נושאים דתיים.

החוק גם מתיר להם סמכות שיפוט בנושאים הקשורים בגירושין כמו: מזונות, חינוך הילדים והסדרי ראייה. רשימת בתי דין רבניים אפשר למצוא באתר האינטרנט של המוסד. בתי הדין פזורים בכל רחבי הארץ.


בית דין לענייני משפחה
חלק ממערכת המשפט הנסמך על חוקי המשפט הישראלי. זהו בית משפט שלום היושב כבית דין לענייני משפחה בזמן שנדונים בו סכסוכים הקשורים לדיני משפחה.

בית הדין אינו דן בנושאים הקשורים לנישואין או גירושין (כמו שלום בית) אך יש לו סמכות לדון בנושאים הקשורים לסכסוכים משפחתיים כמו: הסדרי ראייה, מזונות לילדים וכד'.


סמכויות שיפוט
לכל בית משפט בישראל סמכויות שיפוט מסוימות. קביעה מוגדרת של הסמכויות נועדה לשם סדר במערכת המשפט וכדי שאדם המבקש להגיש תביעה ידע מראש לאיזה בין משפט עליו לפנות, על פי סמכויות השיפוט שלו.

לבית הדין הרבני ולבית הדין לענייני משפחה סמכויות שיפוט זהות בנושאים הקשורים לסכסוכים משפחתיים, כפי שיפורט להלן.


מרוץ סמכויות
כיום יש לשני בתי דין בישראל סמכות שיפוטית בנושאים זהים. גם בית הדין הרבני וגם בית הדני לענייני משפחה מוסמכים לשפוט בנושאים הקשורים לסכסוכים בין בני זוג או גירושין: הסדרי ראייה, משמורת לקטינים, חינוך ילדים, גובה דמי מזונות וכד'.

בן הזוג הראשון שהגיש תביעה (בבית הדין לענייני משפחה) או פתח תיק (בבית הדין הרבני), כל הנושאים הקשורים לאותו סכסוך ידונו באותו בית דין. יש נטייה להמליץ לנשים לפנות ראשונות לבית הדין לענייני משפחה ולגברים לבתי הדין הרבניים.

מרוץ הסמכויות מתאר את הטקטיקה של בני זוג המבקשים להתגרש והוא למעשה המרוץ של בני הזוג לעבר בית הדין המועדף עליהם כדי להיות ראשונים בפתיחת התיק או הגשת התביעה.

במקרים שבהם נפתח תיק בבית הדין הרבני על ידי בן זוג אחד ואילו השני הגיש תביעה בבית הדין לענייני משפחה, יש לקבוע היכן תידון הקביעה. המבחן הכרונולוגי הוא החשוב ביותר בסוגיה הזאת.

הרבנות הראשית בישראל
יחידת סמך במשרד ראש הממשלה שבראשה עומדים שני רבנים ראשיים: אשכנזי וספרדי. היא משמשת כסמכות הדתית היהודית העליונה מבחינה הלכתית ורוחנית במדינה. הרבנות הראשית היא הגוף המפקח על בתי הדין הרבניים, אחראית על פיקוח כשרות במדינה והינה הגוף הבלעדי עם סמכויות לאשר נישואין וגירושין של יהודים בישראל מתוקף הסמכות השיפוטית הבלעדית של בתי הדין הרבניים.

גירושין אזרחיים
מתגרשים? מי שנישא נישואין דתיים המפוקחים על ידי הרבנות הראשית לא יוכל להתגרש בגירושין אזרחיים, ויאלץ לפנות לבית הדין הרבני לשם הגירושין עצמם.

בני זוג שאינם בני אותה דת, כפופים לחוק התרת נישואין המקנה את הסמכות בפני בית המשפט לענייני משפחה.

בני זוג יהודים אשר נישאו נישואין אזרחיים בחו"ל, גם אם הם לא ערכו כלל וכלל טקס דתי, יאלצו לערוך את הגירושין בבית הדין הרבני, שכן כאמור, יש לו סמכות השיפוט הבלעדית לדון בכך.

  

 

תגובות לכתבה
Basiclow145
gila123
mishpati160
tfoza160
balash1