גירושין בהסכמה


Hands220המאבק המשפטי בין בני הזוג בהליכי גירושין "זכה" לגינויים רבים הנתמכים במחקרים אמפיריים בעולם המערבי. למשל, כי הוא גורם להתבזות בני הזוג ולפגיעה קשה בילדיהם; להסלמת קונפליקט הגירושין ומגביר את הטראומה של בני הזוג. ההתדיינות המשפטית מעצימה את הנזקים הנגרמים לבני המשפחה בכל מקרה על ידי הגירושין ומקשה עליהם להתגבר על המשבר, להחלים ולהשתקם.

על-כן, ישנם קולות המתריעים על כך שהמאבק המשפטי בגירושין מוביל למצב שבו אין מנצחים, רק מפסידים. אף אם נעשתה עבודה משפטית איכותית, שהובילה להצלחה משפטית, הלקוח עדיין הפסיד. יתרה מכך, משבר הגירושין משפיע לפחות על שלושה דורות: בני הזוג המתגרשים, הוריהם של בני הזוג המתגרשים וילדי המתגרשים. שלושת הדורות הללו עלולים להיות מושפעים קשות ממאבק הגירושין, הן מבחינה אישית והן מבחינה כלכלית. המדובר בנזקים חברתיים מצטברים, שהחברה משלמת עליהם מחיר יקר. על-כן, מי שמעדיף להימנע מאובדן השליטה על חייו ומנזקים כלכליים ורגשיים מיותרים יפנה לאפיק של גירושין בהסכמה.

ההליך המשפטי בישראל, שבדומה לשיטות משפט אחרות, מבוסס על יריבות והתנצחות בין הצדדים להליך המשפטי, מקשה על מי שרוצה לבחור בגירושין בהסכמה. בהיעדר הפרדת דת ומדינה בישראל, חשופים בני זוג - שאינם מעוניינים בכך - לשיפוט בפני בית הדין הרבני בשל מה שמכונה "מרוץ הסמכויות". על-כן, חובה על בני זוג בישראל לקבל יעוץ משפטי מגורם המתמחה בדיני המשפחה, טרם בחירת הנתיב שבו ינוהל הליך הגירושין.

גירושין בהסכמה

גירושין בהסכמה כוללים מגוון של שיטות ליישוב סכסוכים: בוררות, גישור, מתן חוות דעת מקדימה, משא ומתן רגיל ומשא מתן באמצעות שיטת הגירושין בשיתוף פעולה. המדובר בתהליכים שונים ויש להתאים לכל משפחה את התהליך המתאים לה.

בגישור גירושין, צד שלישי ניטראלי מסייע לבני הזוג להגיע להסדר המתאים לצרכים האישיים שלהם. הגישור לגירושין דורש השתתפות פעילה ומעניק לבני-הזוג שליטה על הליך המשא ומתן ועל תוצאותיו. אין ספק שמדובר בהליך זול יותר, קצר יותר, התורם ליצירת תקשורת טובה בין הצדדים. אולם, בצד היתרונות הרבים לגישור לגירושין יש גם חסרונות. למשל, החשש מפני היעדר ניטראליות בשל השפעה סמויה של המגשר. הגישור לגירושין עלול לתרום להעצמת פערי כוחות ופערי ידע ולכן פועל לרעת נשים; אינו מתאים למצבי עימות קשים ואינו נותן מקום לזכויות הילד או להשתתפות ילדים בהליך.

השיטה החדשנית ביותר לגירושין בהסכמה כי הגירושין בשיתוף פעולה (Collaborative Divorce) (להלן: "השיטה"), השואפת לתת מענה לביקורת על הליך הגישור, המתוארים לעיל. בבסיסה של שיטה זו, עומדת התפיסה שכמעט תמיד חכם יותר לנהל משא ומתן להסכם גירושין מאשר להילחם בבית המשפט. יתרה מכך, ניתן לראות במשבר הגירושין כהזדמנות לצמיחה אישית, חוסן רגשי כאחד מתוצריו האפשריים של הגירושין.

איך זה מתבצע ? לאחר קבלת ההחלטה להתגרש ובחירת הדרך להתגרש, כל אחד מבני הזוג שוכר את שירותיו של עו"ד שהוכשר והוסמך בשיטת הגירושין בשיתוף פעולה על ידי הארגון הבינלאומי ה- IACP. בשלב הבא, בני הזוג ועוה"ד בחורים את המודל של הצוות המקצועי, שקילת האפשרות לבניית צוות רב מקצועי עם שיתוף פעולה של מטפלים משפחתיים, פסיכולוגים וכלכלן. לאחר מכן, חותמים כולם על הסכם השתתפות בתהליך הגירושין בשיתוף פעולה שבו מתחייבים בני הזוג ועורכי דינם לפעול לגיבוש הסכם מחוץ לכותלי בית המשפט ולהימנע מפנייה לבית המשפט (אלא לאישור ההסכם). עיקרו של דבר, בשיטה זו מוסר האיום בפנייה לבית המשפט. שכן, עורכי הדין יהיו פסולים ומנועים מלייצג את בני הזוג בבתי המשפט או בבתי הדין הדתיים במידה והמשא ומתן יכשל. בני הזוג יאלצו לשכור את שירותיהם של עורכי דין אחרים. על-כן, לעורכי הדין בשיטה זו, יש תמריץ מוגבר לסייע לבני הזוג להגיע להסכם הוגן, שיחזיק מעמד בטווח הארוך וימנע את הצורך בפניות חוזרות ונשנות לבית המשפט. האנרגיה מכוונת למציאת פתרון בתוך חדר המשא ומתן וההצלחה נמדדת ביכולת לסייע להגעה להסכם.

אומנם המדובר בשיטה חדשנית אך ישראל נמצאת בחוד החנית של חדשנות בכל תחומי החיים, ופועלים בה כבר כמה מאות עורכי דין שהוכשרו בשיטה ויכולים לסייע לבני הזוג להגיע למטרה, הלא פשוטה, של גירושין בהסכמה.


כל הזכויות שמורות - אין להעתיק ללא אישור.
__________________________

 

תגיות: הסכמה, בתי דין, עורכי דין

כתבות נוספות
תקשורת טובה בגירושין- יש חיה כזאת?
גירושים: הזוית הפסיכולוגית, חורף, בדידות - ודיכאון
גישור משפחתי ככלי לפתרון סכסוכים במשפחה
תגובות לכתבה
___________________
gila123
________1_1
tfoza160
claly124