גישור משפחתי ככלי לפתרון סכסוכים במשפחה


Separate220מהו גישור? גישור משפחתי הוא תהליך בו צד שלישי נייטרלי (המגשר) מסייע לצדדים לקיים ביניהם מו"מ ישיר, המבוסס על עקרונות המו"מ המשתף. ההצטרפות לתהליך הגישור היא וולונטרית, והצדדים רשאים להפסיקו בכל עת. לצדדים שליטה מלאה על התהליך והם מגבשים בעצמם את הפתרון המתאים ביותר עבורם לסיום הקונפליקט ביניהם. תוצאת הגישור היא הסכם כתוב (או בעל פה במקרים מסוימים) עליו חתומים הצדדים, אשר יכול לקבל תוקף של פסק דין ( בגירושין חובה לאשר את ההסכם) אם יוגש על ידי הצדדים לבית המשפט. המגשר, הנו נטראלי- אין לו עניין אישי בסכסוך ותפקידו לסייע לצדדים לעצב את פתרון הסכסוך בכוחות עצמם . ניתן לומר שהגישור הוא מו"מ מונחה ומשוכלל.

בין היתרונות הבולטים של גישור משפחתי ניתן לראות את השמירה על מערכות היחסים בפרט בתחום משפחה, ניתן להתאים את הפתרון לצורכי הצדדים, לצדדים יש מעורבות בהליך ומחויבות לפתרון, לצדדים יש אפשרות של שליטה בהליך עצמו ובתוצאות (בניגוד ביהמ"ש בו התוצאות מוכתבות ע"י השופט). ההליך הנו סודי ולא ניתן לפרסום, וכן מאפשר לצדדים כלים לפתרון קונפליקטים בעתיד.

לסיכום- הגישור מייתר את ההליך המשפטי, מאפשר לצדדים ליצור את ההסכם הטוב והנכון להם, ההסכם "מחזיק" יותר מהכרעות שיפוטיות, תהליך הגישור משוחרר ממגבלות זמן ופרוצדורה ויכול להתנהל ברציפות וללא הפרעות כך שבסופו של דבר ההשקעה מבחינת זמן וכסף תהיה נמוכה לעין שיעור מזו שבהליך המשפטי.

*הכותבת, אביה שטיין קורלנד עו"ד ומגשרת, מומחית בדיני משפחה וירושה ובעלת משרד עו"ד בפתח תקווה. היא חברת הנהלה בקבוצת "אחד אחד עורכי דין לגירושין ללא בית משפט". האמור לעיל הוא בבחינת מידע כללי ואינו בא במקום התייעצות ספציפית עם מומחה מקצועי.

 

כתבות נוספות
גירושים בהסכמה – האם ניתן לתמרץ שיתוף פעולה?
גישור - גירושים בדרך למטרה משותפת
גירושים: הזוית הפסיכולוגית, רגע אחרי המלחמה
תגובות לכתבה
___________________
gila123
Web hosting
tfoza160